تناسب اندام و تغذیه, دسته‌بندی نشده, محصولات بهداشتی, مراقبت و سلامتی

ویتامین و همه چیز درباره ی آن

ویتامین چیست؟

ویتامین یا وایتامین ها مواد آلی هستند که برای سوخت و ساز مواد غذایی، اعمال حیاتی بدن، رشد و تناسب اندام ضروری هستند. تغذیه نامناسب و حذف آنها از وعده ی غذایی باعث بیماری های زیادی از جمله بری بری (یک نوع سوء تغذیه است) و پلاگر (یک بیماری بسیار جدی و بزرگ است و وضیع بیمار را بشدت وخیم میکند و باعث تغییر متابولیسم پروتئین ها میشود) میشود.


وجود وایتامین در جیره های غذایی فرد حیاتی است و اغلب میوه و سبزیجات منابع اصلی وایتامین ها هستند پس همیشه باید میوه و سبزیجات را در کناره وعده های غذاییمان قرار دهیم.


وایتامین ها موجب آسان شدن کار متابولیسم در بدن میشن و مسیر را برای رشد و نموی بدن انسان باز میکنند همچنین دیگر وظیفه آنها ترمیم سلول هاست. هر ویتامینی به نوبه خودش از بروز یک بیماری جلوگیری میکنند. بعضی از آنها در روده به جذب شدن مواد مغذی غذا کمک میکنند بعضی هم به عنوان کاتالیزور کار میکنند.

کلمه ویتا یک واژه یونانی است و به معنی زندگی است و کاملش وایتامین Vitamin یعنی آمینی که حیاتی است و میتوان آن را برای از بین بردن بیماریی مثل بری بری به کار برد.


دسته بندی ویتامین ها

ویتامین ها در کل به دو دسته اصلی تقسیم میشوند که عبارتند از : محلول در آب و محلول در چربی.

ویتامین های محلول در آب:

وایتامین C و وایتامین B

ویتامین های محلول در چربی:

E، K، D و A

وایتامین های محلول در آب بعد از مدتی ماندن در بدن به کلیه میروند و دفع میشوند. ویتامین های محلول در چربی نمیتوانند از طریق ادرار دفع شوند پس کبد آنها را در خود نگهداری میکند و هر وقت لازم شد از آنها استفاده میکند. بخاطر همین امر ابتلا به بیماری های حاصل از کمبود وایتامین های محلول در چربی کمتر و دیرتر از ویتامین های محلول در آب است.

هم ویتامین ها و هم مواد معدنی ها هردو برای بدن حیاتی و ضروری هستند و کمبود آنها برای بدن خطراتی دارد زیرا وظیفه هردوی آنها ایجاد تعادل بین اعضای بدن و فراهم کردن پایداری بینشان هستند. کمبود وایتامین و مواد معدنی گاها باعث مرگ هم میشود!.

مقدار قابل استفاده

باید مواضب باشید که بیش از حد ویتامین مصرف نکنید زیرا همانند کمبود آنها مصرف بیش از حد آنها نیز خطرناک است و باعث اوور دوز (overdose) میشود و عوارض بدی به جای میگذارد. بخصوص اگه ویتامین ها از نوع محلول در چربی باشند زیرا در کبد ذخیره میشوند.


کاری از تیم امانی مارکت

نویسنده : زانا سوی

1 دیدگاه در “ویتامین و همه چیز درباره ی آن

  1. Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.