تناسب اندام و تغذیه, دسته‌بندی نشده, مراقبت و سلامتی, موسیقی

تاثیر موسیقی روی روح و روان انسان چیست؟

تاثیرات موسیقی روی روح و روان

شاید تا حالا برایتان پیش آمده باشه که وقتی به آهنگ مورد علاقه خودتون گوش کرده باشید و احساس آرامش کرده باشید. و از خودتون پرسیده باشید آیا موسیقی روی روح و روان انسان تاثیر میگذارد؟ بخاطر همین است که خیلی جا ها شاید شنیده باشید که موزیک روی روح و روان شما تاثیر میزارند و در زندگی شما خیلی موثر هستند.

ولی آیا واقعا اینجوری که میگن هست؟ واقعا موسیقی سالم هست؟ یا آیا هیچ تاثیر روانی روی شما میگذارد؟

روی موسیقی خیلی تحقیقات انجام شده به دلیل سوالات زیاد. و باید بگم که طبق تحقیقات انجام شده احتمالا موسیقی خیلی از آن چیزی که فکرش را میکند شگفت انگیز تر است و خیلی بیشتر معجزه میکند.

امروز میخواییم با هم به این سوالا پاسخ بدیم. پس با ما همراه باشید …


افزایش انگیزه

تا حالا برایتان پیش آمده که ورزش کنید و وقتی با موسیقی آن را انجام داده اید برایتان آسانتر بوده؟ این میتواند دلیل خوبی باشد که گوش دادن موسیقی برای هر کاری انگیزه شما را تقویت میکند. برای مثال محققان روی یک دوچرخه سوار سه بار توی یه پیست آزمایش گرفتند بدون موسیقی و یا با موسیقی ریتم سریع و یا ملایم. دوچرخه سوار هر بار 10 درصد در نتایج فرق داشت. پس باید گفت که موسیقی در کل روی انگیزه شما تاثیر مثبت میگذارد.

محققان برای ورزش کردن آهنگهایی با ریتم تند را برای ورزش کردن توصیه میکنند. زیرا با ریتم تند موسیقی ضربان قلب دوچرخه سواران بالاتر رفته بود. به دلیل بالا رفتن ضربان قلب آدرنالین بیشتر تولید شده و در نتیجه انرژی بیشتری خواهید داشت.

آیا موسیقی روی روح و روان انسان تاثیر میگذارد؟

کمک به خواب بهتر اثباتی دیگر برای تاثیر موسیقی

امروزه افراد زیادی از کوچیک و بزرگ از بی خوابی رنج میبرند و واقعا راهکارای زیادی برای خواب بهتر وجود دارد. و موسیقی یکی از این راهکار هاست. موسیقی روی خواب شما تاثیر دارد و میتواند تا حدودی به بی خواب کمک میکند. البته نه هر موسیقیی و باید گفت که فقط موسیقی های آرامش بخش و با ریتم ملایم و آرامشبخش.

طبق تحقیقاتی که روی دسته ای افراد انجام شده بوده افرادی که موسیقی گوش میدهند در هنگام خواب، خواب بسیار با کیفیت و مفیدتری نسبت به بقیه ی افراد یعنی کسانی که آهنگ گوش نمیدهند یا کتاب صوتی گوش میدهند دارند.


بهتر شدن احساس و اعمال

اگر به موسیقی های مناسب و آرامشبخش گوش دهید به صورت روزمره اطمینان میدم بعد از مدتی همیشه احساس خوشحالی خواهید کرد و انگیزه تان برای کار های روزمرتان بیشتر خواهد شد. ریتم های ملایم و آرام به تدریج روی رفتار شما تاثیر میذارند و خلق خوی شما را اصلاح میکنند و به تدریخ احساس شادی بیشتری خواهید کرد.


کمک به یادگیری زبان مربوطه

هرچند این نظر شخثی خودمه ولی شاید خیلی ها هم موافق باشیند. وقتی به یک آهنگ انگلیسی گوش میدم سعی میکنم بدون خوندن متن آن متوجه بشم آهنگ چی میگه ولی هر وقت موفق نمیشم متن آهنگ را نگاهی میاندازم و بعد که دوباره گوش میدم آهنگ رو واقعا لذتش خیلی بیشتره که بفهمی آهنگ چی میگه.

به خاطر همین دلیل میتونم بگم که خودم خیلی از انگلیسی که الان بلدم رو از گوش دادن به موسیقی کسب کردم. من تضمین میکنم گوش دادن موسیقی روی یادگیری زبان موسیقی تاثیر میذاره.


کمک به کاهش اشتها

شاید باورش سخت باشد ولی تحقیقاتی صورت گرفته و معلوم شده که موسیقی گوش دادن باعث کاهش اشتها میشود. ریتم ملایم یک موسیقی روی مغز شما تاثیر میگذارد و شما را از اندازه ی مناسب سیر شدنتان آگاه میکند. به همین امر شما میدونید که کی سیر میشوید و زیادتر از حد ایده آلتان غذا نمیخورید.

همچنین شما هم میتوانید خودتان این کار را آزمایش کنید و شاید بعد از مدتی متوجه بشوید که تاثیر داشته. سعی کنید همراه با غذایتا موسیقی هایی با ریتم ملایم گوش دهید.


کاهش استرس

این مورد از موارد ذکر شده را شاید خودتون نیز تجربه کرده باشید که وقتی استرسی یا اضطرابی دارید و به آهنگی گوش دادید آروم گرفته باشید و کم کم استرستان کاهش پیدا کرده باشد. البته سالهاست که خیلی از محققان نیز روی این مورد پافشاری میکنند و باید بگم که اگر خودتان امتحان کنید متوجه میشوید که درست گفته اند.


کمک به حافظه

نمیدونم شما از کدوم دسته از افراد هستید. از آنهایی که موقع مطالعه یا درس به موسیقی گوش میدهند یا گوش نمیدهید. ولی باید بگم که خیلیا موقع مطالعه به آهنگ گوش میدهند و میگویند که روی یادگیریشون تاثیر مثبت داره. ولی دسته ای دی گر هستند که میگن نه این کار رو فقط برای عوض شدن جو درسی میکنن تا از درس زده نشن.

البته باید بگم که آره موسیقی روی یادگیری شما تاثیر مثبت داره ولی به آهنگ شما بستگی داره که آهنگ مناسبی باشد. هنگام درس نیز از آهنگهایی با پس زمینه ای خالی و دور از شلوعی و ریتمی ملایم گوش دهید.


کاری از تیم فروشگاه اینترنتی امانی مارکت

نویسنده : زانا سوری

منبع برخی از اطلاعات : برترین ها

4 دیدگاه در “تاثیر موسیقی روی روح و روان انسان چیست؟

  1. Thanks for the good article, I hope you continue to work as well.

  2. ❤️ You have unread messages from Patricia (2)! Click Here: http://bit.do/fSNfb ❤️

  3. Thanks for sharing your thoughts about بهترین دستگاه لیزر موهای زائد بدن چیست.
    Regards

  4. Психолог онлайн. Консультация Психолога онлайн – 3747 врачей, 6430 отзывов.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.